Навіны

“Wielkanocna Akcja „Paczka 2018”

17 marca 2018 roku w Parafii Najświętszego Odkupiciela w Grodnie na Dziewiatówce oraz jeszcze w 9 parafiach grodzieńszczyzny odbyła się wielkanocna Akcja „Paczka” dla rodzin wielodzietnych, mało zasobnych, osób niepełnosprawnych zorganizowana przez Fundację „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom” z Warszawy na czele z Prezesem p. Arturem Wolterem.

Aktywny udział w akcji wzięli: Mazowiecka Wojewódzka Komenda Ochotniczych Huwców Pracy oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. Patronat nad akcją pełniła Polska Fundacja Narodowa na czele z Prezesem p. Cezarym Andrzejem Jurkiewiczem. W akcję włączyło się ponad 80 szkół i placówek z województwa mazowieckiego. Cieszymy się, że w akcji „Paczka” w tym roku po raz pierwszy wzięło udział ponad 70 nauczycieli, dyrektorów szkół, uczniów i wolontariuszy z Warszawy, Radzymina, Pruszkowa, Prostyni, Ciechanowa, Ostrołęki i inne.To był czas spotkań z Polakami mieszkającymi na Kresach. To był czas wielkich wzruszeń, rozmów, historii życia będących cząstką polskiej historii.

Pan Bóg czuwał nad nami od samego początku. Akcja przebiegła sprawnie i udanie. Wolontariusze obdarowali ponad 450 świątecznymi paczkami rodziny wielodzietne, mało zasobne, osoby niepełnosprawne w naszej parafii, a też w parafiach grodzieńszczyzny.

Były rozmowy, rozważania z rodakami z Polski, tak potzebne dla Polaków mieszkających tu, na Kresach. Widzieliśmy radość oraz łzy wzruszenia ludzi, dla których nie były ważne paczki, tylko to, że Polacy po tamtej stronie granicy pamiętają o Polakach mieszkających tu – na Kresach. Uczestniczyliśmy w niedzielę we Mszach Św. odprawianych w parafiach grodzieńszczyzny. Przed wyjazdem wspólnie podzieliliśmy się wrażeniami oraz refleksjami.

Po raz kolejny upewniłam się, że w wielu ważnych przedsięwzięciach pomaga nam Pan Bóg oraz serdeczność, zaangażowanie i zrozumienie dobrych ludzi. Trzeba tylko wierzyć i mieć nadzieję. Bóg jest dobry, sprawiedliwy, kochający, miłosierny. Często sytuacje, z którymi spotykamy się, są dla nas niepojęte, a zarazem uczą nas pokory. Dzisiaj mogę z ulgą powiedzieć, że “Wielkanocna Akcja Paczka 2018” przebiegła pomyślnie. Wiem też, że nasi Goście wyjechali pełni pozytywnych wrażeń , a ze sobą dla swoich bliskich i znajomych zabrali cząstkę Polskich serc z Grodna w postaci palemek wielkanocnych, przygotowanych przez panie z naszej parafii. Wiem też, że większość wolontariuszy wróci tu przy następnej okazji.

Dziękuję wszystkim, kto się przyczynił do zorganizowania, przebiegu oraz pomyślnego zakończenia tegorocznej “Wielkanocnej akcji Paczka 2018”.

mgr Wioletta Kowalczuk