Навіны

Diecezjalny Festiwal Polskiej Piosenki Religijnej powrócił…

Diecezjalny Festiwal Polskiej Piosenki Religijnej

W dniach 29-30 września 2018 w parafii p.w. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie odbył się Diecezjalny Festiwal Polskiej Piosenki Religijnej.

W Festiwalu wzięli udział dzieci i młodzież w wieku od 6 do ponad 20 lat w kategoriach: soliści, duety, zespoły wokalne oraz zespoły wokalno – instrumentalne z Iwia, Sopoćkiń, parafii Św. Franciszka Ksawerego w Grodnie, parafii Św. Ducha w Grodnie, parafii Najświętszego Odkupiciela w Grodnie, parafii Miłosierdzia Bożego w Grodnie. Festiwal zainaugurował JE Ksiadz Biskup Aleksander Kaszkiewicz. Ordynariusz grodzieńdki zaznaczył ważność muzyki w życiu duchowym młodych ludzi. Głos zabrał też redemptorysta – o. Stanisław Staniewski, który w 2000 roku zorganizował pierwszy taki Festiwal w naszej parafii. Minęło ponad 10 lat i Festiwal do nas powrócił…

Występy młodych artystów oceniało zacne Jury: JE Ksiądz Biskup Aleksander Kaszkiewicz, Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie p. Andrzej Raczkowski, Przedstawiciele Polskiej Fundacji Narodowej – p. Leszek Sieluk i p. Marcin Kurpios oraz przewodniczący Jury o. Wiktor Bochan.

Pierwszy dzień festiwalowych występów zakończyła Msza Św. A po Mszy Św. uczestnicy Festiwalu, wolontariusze, gości Festiwalu oraz parafianie licznie zgromadzili się w Kościele, żeby wysłuchać koncertu zespołu “Ave” z Seminarium Duchownego w Grodnie. “Kto śpiewa, ten dwa razy się modli…”

W niedzielę podczas Koncertu Galowego Jury ogłosiło wyniki Festiwalu. Grand Prix Festiwalu zdobyli Anna Alizar w kategorii “Soliści 14-16 lat” oraz Antoni Sznip w kategorii “Soliści 17-20 lat” (parafia Najświętszego Odkupiciela w Grodnie).

I miejsce zajęli :

 • zespół “Per Aspera” (parafia Św. Św. Piotra i Pawła - Hoża),
 • duet Roman Budnik i Kirił Bogdziewicz ( parafia Św. Św. Piotra i Pawła – Iwie)
 • duet Ilona Omielczenko i Weronika Kałosza (parafia Miłosierdzia Bożego – Grodno)
 • zespół wokalno – instrumentalny “Fides” (parafia Miłosierdzia Bożego – Grodno)
 • zespół wokalny “Liberamente” (parafia Najświętszego Odkupiciela – Grodno)
 • duet Ksenia Kłyrzuk i Anna Gajda (parafia Miłosierdzia Bożego – Grodno)
 • Daria Dzierengowska w kategorii “Soliści 6-13 lat” (parafia Miłosierdzia Bożego – Grodno)
 • zespół wokalny “Anioły” (parafia Św. Ducha – Olszanka, Grodno)

II miejsce zajęli:

 • Renata Stankiewicz w kategorii “Soliści 14-16 lat” (parafia Matki Bożej Wniebowziętej i św. Józafata Kuncewicza – Sopoćkinie)
 • zespół wokalny “Jutrzenka” (parafia Św. Św. Piostra i Pawła, Iwie)
 • zespół wokalny “Gloria” (parafia Miłosierdzia Bożego – Grodno)

Pozostali uczestnicy Festiwalu otrzymali Dyplomy za udział w Festiwalu oraz upominki.

Patronat nad Festiwalem objęli oraz nagrody na Diecezjalny Festiwal Polskiej Piosenki Religijnej ufundowali: Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie, Polska Fundacja Narodowa, Fundacja “Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”, Mazowiecki Kurator Oświaty oraz parafia p.w. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie.

Po Koncercie Galowym uczestnicy Festiwalu, goście oraz wolontariusze wzięli udział w uroczystej Mszy Św., gdzie wspólnie z parafianami dziękowali Bogu za talenty, którymi Pan Bóg ich obdarzył, za możliwość uczestnictwa w Diecezjalnym Festiwalu Polskiej Piosenki Religijnej.

Dziękuję wszystkim, kto przyczynił się do tego, że Diecezjalny Festiwal Polskiej Piosenki Religijnej po 10. latach nieobecności znowu powrócił do naszej parafii. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się po raz kolejny u nas już w większym gronie, żeby modlić się i chwalić Pana śpiewem.

Więcej zdjęć

Wszystkie oryginalne zdjęcia
(513 zdjęć)

mgr Wioletta Kowalczuk