Навіны

Festyn parafialny wspólnie z młodzieżą i opiekunami z Warszawy

W dniach 08-10 września b.r. gościliśmy grupę młodzieży i rodziców wraz z opiekunami p. Elą Staszewską i p. Jackiem Marcinkowskim z Gimnazjum Sióstr Felicjanek  im. M.A. Truszkowskiej w Warszawie. Młodzież przyjechała zwiedzić Grodno i Kanał Augustowski oraz nawiązać nowe kontakty ze swoimi rówieśnikami- polakami z naszej parafii.

W sobotę od rana zwiedzaliśmy miasto Grodno i jego zabytki: Stary i Nowy Zamki, Kościół Farny, Kościół p.w. Znalezienia Krzyża Świętego, Kosciół p.w. Matki Bożej Anielskiej, Kołożę. Podziwialiśmy widoki pięknego Niemna.

Byliśmy też w salonie u Elizy – w Muzeum Elizy Orzeszkowej. Nie zabrakło wzruszeń i historycznych ciekawostek przy grobach na cmentarzu wojskowym, przy Krzyżu Katyńskim oraz na cmentarzu pobernardyńskim, gdzie znajduje się kwatera żołnierzy polskich, którzy zginęli w 1920 roku w wojnie z bolszewikami.   Nie da się opisać zadumy i powagi, jakie były  na twarzach młodzieży z Warszawy przy symbolicznym grobie Tadka Jasińskiego, kiedy   opowiadałam o Jego bohaterskiej śmierci we wrześniu 1939r.

Po południu pojechaliśmy do Niemnowa, gdzie zwiedziliśmy muzeum prowadzone przez rodzinę państwa Zarzeckich. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek z historii o Kanale Augustowskim. Byliśmy też i spacerowaliśmy brzegami Kanału Augustowskiego w Dąbrówce.

W niedzielę cała grupa z Warszawy uczestniczyła w Parafilanym Festynie Rodzinnym z okazji rozpoczęcia roku szkolnego w Szkółce parafialnej. Festyn rozpoczął się Mszą Św. Swoją obecnością na Mszy Św. zaszczycili Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie p. Krzysztof Olszewski wraz z p. Danutą Polkowską. Uczniowie p. Wioletty Kowalczuk ze Szkółki parafilanej wspólnie z młodzieżą oraz opiekunami z Warszawy przygotowali oprawę Mszy Św.  W darach nieśliśmy świecę – symbol światła nauki i miłości Jezusa; książkę – symbol naszej nauki; kwiaty – znak radości; owoce – znak dobrobytu; kronikę – symbol naszej wspólnoty i pamięci; chleb i wino – symbol naszej pracy, braterstwa i jedności.

Po Mszy Św. parafianie zebrali się na placu przy Sali teatralnej. Proboszcz parafii – o. Dmitrij Łabkow zainaugurował rozpoczęcie Festynu. Swoim śpiewiem Festyn Parafialny upiększyli: chór parafialny Vox Domini (kier. p. Olga Markiewicz), solistki zespołu “Liberamente” – Julia Kricka i Anna Jadeszko. Było wspólne śpiewanie, a nawet czasem i próba tańczenia. Zauroczyła zebranych rysowaniem piaskiem Weronika Popławska. Chętni mogli spróbować rysowania. Każdy mógł wygrać szczęśliwy los na loterii. A żeby nie zabrakło sił, zebrani na Festynie mogli poczęstować się zupą rybną oraz różnego rodzaju wypiekami i bułeczkami, które w znacznej części przygotowali uczniowie języka polskiego i kultury p. Wioletty Kowalczuk. 

Dziękujemy wszystkim, kto przyczynił się do tego, że młodzież oraz opiekunowie z Warszawy spędzili z nami kilka wspaniałych i niezapomnianych chwil. Był czas na rozmowy, refleksje, marzenia… Mamy nadzieję, że warszawiacy przekażą w swoich Rodzinach szczere życzenia od Polaków z Grodna.

mgr Wioletta Kowalczuk

Аб'явы

VI Niedziela Wielkanocna, 6 maja 2018 roku

Trwa miesiąc maj. Każdego dnia modlimy się Litanią Łoretańską do NMP o godz. 18.30. Zapraszamy do wspólnej modlitwy, także zachęcamy do wspólnej modlitwy w rodzinach.

8 maja – wtorek – wspomninie św. Stanisława, biskupa i męczennika

10 maja – czwartek – Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Msze św. w naszym Kościele o 8.00, 12.00, 17.00 i 19.00.

11 maja – piątek – Rozpoczęcie Nowenny przed Uroczystością Zesłania Ducha Świetego.

13 maja – niedziela – Uroczystość Pierwszej Komunii św. w naszej parafii o godz. 10.00 i 12.00. Prosimy zarezerwować sobie czas na Mszę św. w taki sposób, aby umożliwić najbliższej rodzinie dzieci uczestnictwo w uroczystościach.

Kancelaria parafialna czynna w poniedziałek i piątek od godz. 9.00 do 10.00 i od godz. 17.00 do 18.00. I w poniedziałek od godz. 20.00 do 21.00.


© Парафія Найсвяцейшага Адкупіцеля ў Гродне. Костёл Пресвятого Искупителя в Гродно.