Навіны

Kolędowanie Rodziny Pospieszalskich w Grodnie po raz drugi

“Naszą nadrzędną wartością jest rodzina…”

Jan Pospieszalski

12 stycznia b.r. w  Kościele p.w. Najświętszego Odkupiciela w Grodnie  na Dziewiatówce, gdzie pracują ojcowie-redemptoryści,  już po raz kolejny zagrała  koncert kolęd dwupokoleniowa, czternastoosobowa, jedna z najbardziej znanych muzycznych  rodzin w Polsce - rodzina Pospieszalskich. Organizatorem koncertu  rodziny Pospieszalskich w Grodnie był  Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie na czele z Konsulem Generalnym p. Jarosławem Książkiem. Koncerty Rodziny Popsieszalskich w tym roku w Grodnie i  Mińsku oraz na Łotwie i Litwie  po raz  kolejny zostały włączone do Bożenarodzeniowej trasy koncertowej zespołu Pospieszalskich, grających na co dzień z gwiazdami polskiej sceny rockowej i jazzowej, między innymi z Michałem Urbaniakiem, Zakopowerem, Raz Dwa Trzy, Januszem Prusinowskim Trio, Voo Voo, Wojciechem Mazowlewskim i innymi.

Swoją obecnością na wspaniałym koncercie w Grodnie zaszczycili: J.E. Ksiądz-Biskup Aleksander Kaszkiewicz, przedstawiciele  Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie na czele z  Konsulem Generalnym p. Jarosławem Książkiem wraz z Małżonką, Konsul Generalny Republiki Litewskiej w Grodnie p. Genadijus Mackelis. Słuchaczami koncertu byli też  przedstawiciele organizacji polonijnych z Grodna, księżą oraz siostry zakonne wraz ze swoimi parafianami z diecezji grodzieńskiej, parafianie z naszej parafii z Dziewiatówki.

Podczas koncertu rodzina Pospieszalskich zaprezentowała tradycyjne i lubiane kolędy (“ Wśród nocnej ciszy”, “Gdy śliczna Panna”, “Nie było miejsca”, “Dzisiaj w Betlejem”, “Mizerna cicha”, “Pójdźmy wszyscy”), a też mniej znane kolędy i pastorałki (“Hola, hola”,  “Kolęda z wysokości”).  Najpiękniejsze pastorałki i kolędy zabrzmiały w autorskich opracowaniach, od wysmakowanych klasycznych wersji, przez folkowe klimaty, po żywiołowe jazzowe i rockowe aranżacje. Był to niepowtarzalny i barwny koncert.

Kiedy na początku lat 90. Pospieszalscy nagrali swoją pierwszą płytę z kolędami, części obecnego składu nie było jeszcze na świecie. “Nasze kolędowanie to także rodzaj świadectwa,- powiedział w wywiadzie  “Codziennej” Jan Pospieszalski. – Dwa pokolenia artystów na scenie są przykładem wartości, jaką jest katolicka rodzina. W czasie gdy trwa nachalna propaganda związków, które próbują udawać małżeństwo, rodzina, którą łączy wiara, wspólna pasja i miłość polskiej tradycji, jest świadectwem  patriotyzmu i wierności kulturze chrześcijańskiej”.

Dla nas – grodnian oraz dla naszej parafii p.w. Najświętszego Odkupiciela, prowadzonej przez ojców – redemptorystów,   było  wielkim zaszczytem po raz drugi gościć tak wielkich artystów, wspaniałą rodzinę Pospieszalskich – przykład prawdziwej chrześcijańskiej  rodziny, która swoim kolędowaniem  uwielbia i chwali Pana.  Mamy nadzieję, że gorące przyjęcie rodziny Pospieszalskich w naszej parafii w Grodnie sprawi to, że w następnym roku Bożenarodzeniowa trasa koncertowa rodziny Pospieszalskich nie ominie Grodno i naszą parafię.

mgr Wioletta Kowalczuk